Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Novinky
08.07.2021
Nově připravujeme ŠKOLNÍ POTŘEBY
V proběhu letních prázdnin dochází k úpravě prodejny u vstupu do ulice Břetislavova od Širokých schodů. Od druhé poloviny srpna Vám nabídneme vybaven... číst celé
29.12.2020
Provoz ve dnech vládních nařízení
Vážení zákazníci, situace okolo koronaviru a nefunkční vládní zařízení nám neustále komplikují provoz našich prodejen a Vám neumožňují možnost svobod... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
22.12.2018 Elektro
Správný výběr LED pásky
Nevíte, jak vybrat led pásek? Zakoupi-li jste jej v nákupním centru? Nedostali jste vše co k správné instalaci potřebujete. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Elektro
 4. Správný výběr LED pásky

Správný výběr LED pásky

Tímto článkem bych Vám rád napomohl se sestavením LED pásků. Neboť vše nezačíná a nekončí zakoupením akčního blistru, kde většinou získáte 5 metrů za neodolatelnou cenu, dálkový ovladač a driver (zdroj). Právě poslední dvě zmiňované věci Vám většinou zůstanou, protože s ohledem na pořizovací cenu jste zakoupili pásek s LED čipy pochybné jakosti.

Porovnáte-li zakoupený pásek s páskem renomovaného výrobce, zjistíte k překvapení, že pásek je osazen stejnými čipy např. 2835.

Proč se tak děje?

Čipy už z výroby jsou děleny do jakostních kategorií, zatímco renomovaný výrobce Vám při správné montáži nabídne záruku až 5 let. Další kategorií jsou čipy nebo v tuto chvíli už můžeme říkat LED pásky, které běžně zakoupíte s 2 letou záruční dobou. Bohužel se musí spotřebovat i čipy, které jsou nechvalné kvality a to jsou oni, ty v akčních koších v nákupních centrech za 399,- Kč, neboť se předpokládá, že 5 metrů LED pásky za tyto koruny, reklamovat nikdo nebude a koupí nový. Ukazatel není jen kvalitativní, ale většinou levnější pásky mají psanou chromatičnost v rozmezí např. 4000 – 4500 K, což předesílá informaci, že nemusí všechny čipy svítit stejně, popřípadě koupíte-li dnes pásek a za měsíc zhistíte, že Vám kousek chybí, můžou mít od sebe mírnou barevnou odchylku, právě v rámci uváděného spektra barev.

Jak vybrat LED pásek?

Připravte se na dotazy:

 • Jak má hodně svítit?
 • Jakou barvu světla?
 • Jaká bude celková délka?

Intenzitu svícení pro představu zákazníka přirovnáváme ke klasické žárovce podobně, jako při výběru LED žárovky, pouze s tím rozdílem, že zde je svítivost uváděna na 1 metr pásky.

Pro představu je-li uvedeno 12W/m, znamená to, že metr pásky svítí přibližně, jako 75W žárovka, tento by se dal upřesnit, máte-li možnost porovnat svítivosti obou světelných zdrojů aspoň z údajů na obalu výrobku. Nejčastější příkony 12-ti voltových LED pásek jsou 4,8W/m; 7,2W/m; 9,6W/m, 12W/m; 14,4W/m.

Barvu světla doporučuji vybírat co nejpodobnější k barvě světla, která již v pokoji je nějakým světelným zdrojem zastoupena. Pokud kupujete vše nové, doporučuji vše sladit do jednoho odstínu světla. Důvody jsou zcela pochopitelné - zdravotní, neboť při kombinování různých barev světla, dochází k daleko rychlejší  únavě očí.

Celková délka je třeba neboť podle délky pásku je vybíraný napájecí zdroj i s dostatečnou kapacitní rezervou, aby nedocházelo k přehřívání napájecího zdroje. Přehříváním zdroje se zkracuje jeho životnost. Další proč potřebujeme vědět délku pásku je kvůli správné instalaci.

Správná instalace LED pásku spočívá v umístění pásku do hliníkové lišty, která slouží jako chladič (podobně jako chladič na procesoru počítače). Jednotlivé čipy mají provozní teplotu mezi 40-50°C, při dlouhodobém svícení dochází k jejich vypalování, tento proces pasivním rozvodem tepla zpomaluje právě tato hliníková lišta, čím je prodlužována životnost pásku.

Z pravidla je pásek překrytý difuzorem, díky kterému dochází k rozptylu světla, abychom na nasvícené ploše neviděly jednotlivé čipy v podobě teček.

Závěrem lze mezi zdroj a pásek umístit vypínač popřípadě přijímač pro dálkové ovládání.

Nákupní seznam:

 • LED pásek
 • Napájecí zdroj (podle typu zdroje nezapomenout na přívodní kabel)
 • Propojení LED pásku se zdrojem
 • Vypínač / Stmívač - na ovládání LED pásku
 • Al profil s difuzorem
 • Koncovky a příchytky Al profilu
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Havlíčkova 147

537 01 Chrudim

Schůzku a výdej elektro zboží je možný po ppředchozí dohodě.

 

Kontakty
Logo
Zákaznická podpora
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz